عبدالکریم نعناکار، نایب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس

به قلم مدیر عامل…

من عبدالکریم نعناکار، نایب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس هستم؛ اما این صفحه جایی باشد بین من و شما… گاهی برای تعامل فارغ از ماجرای حمل و نقل، فقط برای به اشتراک گذاشتن بخشی از آنچه دوست دارم که دیده شود و با هم مرور کرده باشیم، گرچه می دانم و می دانید… اما همین نکات هستند که افکار و نگرش ما را جهت می دهند… دلنوشته‌های من در حقیقت بُراده‌های خاطرات یک روز کاری است. بند به بندش حکایتی دارد و هر کدام کلید واژه‌ای برای یک خاطره است.
به قلم مدیر عامل
دفاع مقدس

دفاع مقدس

جنگ واژه خوبی نیست ولی وقتی حفظ دین، انقلاب، دفاع از تمامیت ارضی و حراست از ناموس هموطنان مطرح باشد واژه جنگ به دفاع و به جنس مقدس تبدیل می‌شود. کشته اش شهید و شهیدش الگو می‌شود.
به قلم مدیرعامل
شرکت در مناقصات

شرکت در مناقصات

نه از رقیب در پیمان‌هایتان بترسید و نه پیمانکارانتان را بدون رقیب بگذارید. وجود رقیب در پیمانهایتان به شما اعتبار و در مورد پیمانکارهایتان اطمینان می دهد.
میز محترم

میز محترم

عموماً کسانی که با شما در زمان تصدی مسئولیت رفتاری متواضعانه دارند و شما را تافته‌ای جدا بافته می‌دانند در پی کسب منافع خودشان هستند، بر نفستان مسلط باشید و با طناب آنها به چاه نروید.
بانوان در عرصه اجتماع

بانوان در عرصه اجتماع

بانوان در رعایت قوانین کار و ارتقاء سلامت اقتصادی نسبت به مردان مرجح هستند. واگذاری مسئولیت‌های مهم تشکیلاتی به زنان نخبه و کارآمد، به انتظام و پیشرفت سازمان کمک می‌کند.
ز هرچه رنگِ تعلق پذیرد

ز هرچه رنگِ تعلق پذیرد

بسیاری از مدیران دولتی به شدت در قید و بند تکلفاتی از قبیل دفتر کار، سمت، وسیله نقلیه و قس‌علی‌هذا هستند و از طرفی به اسم‌ها یا گروهها مرتبط هستند، بنابراین جرح و تعدیلشان از سازمانها سخت است.
تکلّف گر نباشد خوش توان زیست
تعلّق گر نباشد خوش توان رفت
گاهی لازم است

گاهی لازم است

علی‌رغم توسعه بنگاه، ارتقاء سجایای اخلاقی کارکنان از وظایف مدیران محسوب می‌شود. لکن سازمان را از کارکنانی که اصولاً افراد ناراحت هستنند پاک سازی نمایید، انتظار اصلاح آنها انتظاری واهی است و گاهی بسیار پرهزینه است.
به نسبت اعتماد سازمان

به نسبت اعتماد سازمان

نتیجه تلاش شما یعنی رشد سازمان، ارتقاء تراز ملی، رفاه بیشتر خود و همکاران و اعتماد به توانایی‌ها. لکن در ارتقاء سازمانی که شناخت و اعتماد کافی به شما دارند و توانایی شما را می‌دانند و بر همین اساس شما را دعوت به کار کرده‌اند، از بذل تلاش خود دریغ نکنید. فقط کافی است در ابتدا از سازمانتان شناخت کافی پیدا کنید و از روابط غیرسازمانی پرسنل کاملا مطلع شوید آنگاه به درخواست سازمان، از دانش تان به اندازه نیاز هزینه کنید.
جایگاه معاونت را به هر شخصی نسپاریم

جایگاه معاونت را به هر شخصی نسپاریم

خطابم به مدیران عالی شرکت است، معاونین انتصابی باید تبحر، تخصص و تسلط کافی داشته باشند تا سازمان و یا شرکت را به اهداف تعیین شده نزدیک نمایند. افراد غیر متخصص در این مناصب بعضا بازیچه دست مدیران عملیاتی خواهند شد و در این میان احتمال منحرف کردنشان و ناکارآمدی‌های عملی دور از انتظار نخواهد بود. از حوزه‌های معاونتی گزارش عملکرد بخواهید و از تحلیلی و ورودشان به حوزه دیگر معاونت‌ها جلوگیری کنید. عملکرد آنها را نقد کنید. آنها را مجاب به ارتقاء دانش و تخصص کنید.
زمان این ارزشمند گرانبها

زمان این ارزشمند گرانبها

یادمان باشد در بازار رقابتی، زمان گرانبها ترین داشته یک فرد، شرکت و یا سازمان است که هزینه بهینه آن نقش مستقیمی در قیمت تمام شده محصول دارد. مدیران ارشد برای توفیق مجموعه های تحت الامر و بالا بردن مقاومت در بازار رقابتی لازم است ماموریتی برای مدیران طرح و برنامه تعریف کنند تا پروسه های کاری را فرایندی نموده پس از حذف زمان‌های زائد، مدیران را مکلف کنید تا به شدت با تاخیر مقابله کنند.
زنجیره متصل تامین

زنجیره متصل تامین

یک کسب و کار موفق از یک زنجیره متوالی و بی عیب تشکیل شده که رأس آن رهبری است و ارکان اصلی آن متشکل از تولید یا خدمت، کیفبت، زمان، هزینه تمام شده، ضرورت نیاز جامعه ، بازاریابی و فروش است.
آن که نداند که نداند

آن که نداند که نداند

وقتی با کسانی مواجه‌اید که معانی کلمات را نمی‌دانند و بار حقوقی آنرا نمی‌فهمند و برای توجه اطرافیان فریاد می‌کشند با آنها مجادله نکنید. اینها حتی در مقابل فهمیدن از خودشان مقاومت نشان می‌دهند.
یک جای دنج

یک جای دنج

گاهی باید آرام گرفت. گاهی باید از هیاهوی شهر و شغل دور شد. یک خط کشید و به سمتی نشست که درونش آرامش است. بگذار زندگی به حال خودش دور از هیاهوی آدم‌ها حرکت کند. بنشین کنار سکوتت و سکوت کن.
هدفگذاری با برنامه و بودجه

هدفگذاری با برنامه و بودجه

مدیریت ارشد باید از کلیه واحدهای تحت الامر خود برنامه‌ها و هدفگذاری‌های سال را درخواست و میزان رشد را در هر ماه به اتفاق همه مدیران بررسی کند و با ابزاری مانند کارت امتیازی متوازن وضعیت پیشرفت و یا در جا زدن برنامه را معلوم ساخته با تحلیل جوانب کار عوامل عدم رشد را یافته و نسبت به مرتفع کردن آنها به اتفاق دیگر مدیران راهکار ارائه کند. برنامه و بودجه بهترین شیوه هدفگذاری شرکتها است که داشتن و صد البته پیروی از آن، کنترل ماهانه و جلوگیری از انحرافات، شرکت را سریعتر به اهداف از پیش تعیین شده خود می‌رساند.
خطا، اتهام، جرم، مسئله این است

خطا، اتهام، جرم، مسئله این است

اشتباه جزء لاینفک زندگی بشری است. کارکنانی که میزان خطا و اشتباهشان به سمت صفر میل می‌کند جزء کارکنان موثر و در آینده مدیران موفق خواهند بود. با خطای کارکنان تا درصدی با مماشات برخورد کنیم اما سوءاستفاده مالی را خبط و خطای ساده نپنداریم و در صورت اثبات با قاطعیت برخورد کنیم. جابه‌جایی صرف، تنها حاشیه امن ایجاد خواهد کرد، پس در تصمیم جدایی فرد از سازمان تردید نکنیم.
حیات کسب و کار

حیات کسب و کار

بی تردید توفیق در کسب و کار با داشتن ثروت بدون مدیریت و تکنولوژی بدون راهبری عاید و واصل نمی‌شود. از طرفی شرکتهای دارای منابع انسانی بدون مهارت و دانش نیز محکوم به فنا هستند و برای کارآفرینان فقط هزینه تولید می‌کنند. امیر علم و عمل حضرت علی(ع) می‌فرماید: «فضاى هر ظرفى در اثر محتواى خود تنگتر می‌شود مگر ظرف دانش که با تحصیل علوم، فضاى آن بازتر می‌گردد». بنابراین باید دانش را جدی گرفت و حتی‌المقدور کلیه زوایای کسب و کار را به پرسنل تحت‌الامر یاد داد، شیوه‌های آموزشی رقیبان را جستجو کرد و با تلاش یک گام جلوتر از آنها رفت.
آیا این وظیفه من است؟

آیا این وظیفه من است؟

زمانیکه مدیران در کار تخصصی کارکنان خود دخالت کرده و به جای آنها تصمیم می‌گیرند احتمال شروع یک اشتباه در یک پروژه کاری به وجود می‌آید. مدیران باید بدانند که اغلب قریب به اتفاق کارکنان افراد مورد اعتماد و با انگیزه‌ای هستند که بقای شرکتشان را دوام اشتغالشان و ارتقاء شرکتشان را افتخار خودشان می‌دانند. مدیریت، دخالت در وظایف کارکنان متخصص و تصمیم‌گیری به جای آنها نیست.
گاهی یک کلید برای چند قفل

گاهی یک کلید برای چند قفل

مشکلات بخشی از زندگی جاری محسوب می‌شوند. یکی از راهکارهای حل مساله توسط مدیران، ادغام با هم، جهت مرتفع کردن آنها و ایجاد راهکاری ثمربخش برای بهبود شرکت است. گاهی با ترکیب مشکلات متعدد راهکاری جدید و مفید ساخته می‌شود.
توجه به زیرساخت

توجه به زیرساخت

مدیران موفق همگام با پیشرفت صنایع و خدمات خویش با جدیت در جهت پایداری صنعت نیز می‌کوشند و در این بین زیرساختهای توسعه را به عنوان عوامل ساختاری به هم پیوسته و سازنده تکیه‌گاه اسکلت و شالوده صنعت فراهم می‌آورند. صنایع قدرتمند از شیوه توسعه همراه با تامین زیرساخت بهره برده‌اند و هرگز به سمت رشد حبابی عوام فریبانه گامی نمی‌گذارند.
یقه سفیدهای سودجو

یقه سفیدهای سودجو

یکی از مفاسد مدیریت در شرکتها و سازمانها وجود افراد چندشغله است. گرچه مجلس قوانینی وضع کرده تا فضای کسب و کار از این مفسده اقتصادی مصون بماند لکن مهمتر از آن، افراد ذی‌نفوذ برخی شرکتها مثل هیئت مدیره در شرکتهای دیگر است. در شرکتهای تحت الامر با رعایت ضوابط و قوانین می‌توان از نفوذ سودجویانه این افراد جلوگیری کرد.
سنجه پیشرفت و کاهلی

سنجه پیشرفت و کاهلی

برای توسعه و پویایی سازمان، وجود بخشی که دقیقا پیشرفت‌ها و کاهلی‌ها را رصد کند و میزان حصول به اهداف را حسب برنامه اندازه‌گیری کند تا در فصل‌هایی از کار و یا پایان سال پاداش‌ها و تنبیه‌ها به عدالت و با کفایت اعمال شود چه بسیار که لازم است.
ارزش عناوین به خدمت است

ارزش عناوین به خدمت است

آنچه به “عنوان” ارزش می‌دهد، مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی است که در بسیاری از سازمان‌ها این موضوع مورد مداقه قرار نمی‌گیرد. یادمان باشد ارتقاء سازمانها از وجود مدیرانی استحصال می‌شود که بین عنوان سازمانی و پاسخگو بودنشان تناسب برقرار باشد. با مدیران صرفا طالب عنوان، ضمن به تحلیل بردن سازمان، انگیزه‌های کاری مدیران پاسخگو را نیز کاهش می‌دهیم.
مدیران توصیه‌ای

مدیران توصیه‌ای

از مدیرانی که عمدتا به دلیل شایستگی بکار گمارده نمی‌شوند بلکه صرفا به پشتوانه‌های سیاسی و توصیه‌ای پستی را اشغال می‌کنند به شدت احتراز کنید. برای پیشرفت سازمان خود شایسته‌سالاری را به معنای واقعی جایگزین کنید که مضار مدیران توصیه‌ای به تحقیق از منافعشان بیشتر است.
حرف آخر

حرف آخر

کارگروه‌ها بازوان فکری مدیران ارشدند اما تصمیم نهایی را مدیران می‌گیرند و به هیچ وجه نیازی به تایید اعضای گروه در ذیل دستورات اجرایی مدیران ارشد نیست. مدیران ارشد با در نظر گرفتن مصلحت سازمان نسبت به اقدام یا مرعی نگاه داشتن تصمیم خروجی کارگروه، به طور مستقل، با اقتدار و شخصا اقدام می‌کنند.
ارزیابی لازم است

ارزیابی لازم است

ارزیابی برای رشد شخصی و سازمانی، امری تکلیفی است که به منظور ارتقاء شخص و کارکنان به شدت توصیه شده است. گرچه مدیر ارشد از توانایی کارکنان خود مطلع بوده که ایشان را به مسئولیتهای مختلف گمارده است اما جهت تسهیل در امور و مرتفع نمودن معضلات شغلی لازم است ارزیابی کلان و همه جانبه‌ای از متصدیان صورت بگیرد.
شرح وظایف

شرح وظایف

مقصر اصلی آسیب‌های جدی به صنعت، سازمان و مملکت اول متوجه مدیران عالی است و بعد به ولع سیری‌ناپذیر مدیران میانی و مدیران مملکتی می‌رسد که متجاوزان به حریم شرح وظایف دیگرانند. یادمان نرود که شرح وظایف در سازمانها باید حرف اول را بزند. صد کار را به یک نفر ندهیم و نود و نه نفر دیگر را بیکار بگذاریم.
با طناب انگلیسی

با طناب انگلیسی

وَأَطِیعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَبَ رِیحُکُمْ وَاصْبِرُوا إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ ﴿سوره انفال۴۶﴾
بعضی از حضرات مسلمان هستند و این آیه را هزاران بار قرائت کرده اند ولی در منصب داری از سیاست انگلیسی بیشتر از دستور الهی لذت می برند. اما باید بدانند که همبستگی رعیت بیش از تفرقه بر دوام حکومتشان می افزاید. سیاست انگلیسی ممکن است جواب بدهد ولی در نهادش انزجار دائمی قرار دارد.
فوق ستاره

فوق ستاره

یادمان باشد سازمانها نیاز به “فوق ستاره” دارند. باید از ستارگان مدعی که صراحتا اعلام می‌کنند، اگر مسئولیتی به من واگذار شود بدون ورود دیگران تا پایان انجام خواهم داد و اگر در گروهی قرار گیرند برای اینکه نظرات خود را دیکته کنند گروه را با چالش مواجه می‌کنند پرهیز شود. حوزه‌هایی موفقند که افراد با هر توانایی در اختیار، در تیم قرار بگیرند.
روز تاسیس

روز تاسیس

بنگاه‌ها سرفصل برنامه ریزی و تعیین اهداف استراتژی را روز تأسیس قرار دهند، روز بازنگری، نو شدن، و تعیین اهداف روز خلقت است.
باکی نیست

باکی نیست

اگر ملاک انتخاب، دانش باشد نه پول، پیروی از رهبر باشد نه هوس، خودباوری باشد نه ترس از عِده و عُده‌ی دشمن، آن وقت می‌توان با اطمینان گفت: نگران عاقبت کار نباشید حتی اگر فکر می‌کنید تعدادتان کم است، بی‌تردید تلاشتان به نتیجه خواهد رسید.
برداشتی از آیات ۲۴۷-۲۴۸ البقره
اصل۴۴

اصل۴۴

تغییر مالکیت بنگاه­های دولتی به مالکیت خصوصی در صورتی مفید خواهد بود که مقدم بر تغییر مالکیت، اقتصاد کشور از یک محیط رقابتی و از یک دولت تنظیم‌گر بهره‌مند باشد.
در باب غلو اطرافیان

در باب غلو اطرافیان

از تمام اغراق ها حذر کنید. مراقب باشید در دام غالی‌ها نیفتید. به ارادت غلوآمیز کارکنان اعتماد نکنید، غالی‌ها اصولأ با یک غوره گرمشان و با مویز سردشان می‌شود.
مشاور و مطلع

مشاور و مطلع

برای باز کردن گره‌های کور کاری یا کاملأ مستقل عمل کنید و یا در یک جمع ذیربط مطرح و به نتیجه برسانید، پرسش از افراد متفرقه گیج کننده و نامطمئن است.
درِ باغ سبز

درِ باغ سبز

در مذاکرات یک اصل را فراموش نکنید، اگر طرف مقابل در باغ بهشت را نشان داد و یا تسهیلات مالی عالی را پیشنهاد کرد، قصدش بهره برداری است نه یک توافق برنده، برنده
دعا بدرقه تلاش

دعا بدرقه تلاش

تلاشت را بکن ولی هرگز از دعاکردن غافل نشو. فقط کافیه حس مضطری داشته باشی، آن وقت معجزه را به چشم خواهی دید
حواشی مدیریت

حواشی مدیریت

با فرض اینکه مدیریت شما بی نقص و عیب است آیا همه کارکنانتان مدافع شما هستند؟ انتقاد وسیاه نمایی ساده است به همان اندازه که کسب رضایت صد در صدی مشکل است.
تلفیق دو نسل

تلفیق دو نسل

چه خوب می‌شد اگر جوان ریسک‌پذیر به خرد و تجربه پیران احترام می‌گذاشت و پیران محافظه کار از توانایی جوانان غافل نمی‌شدند.
دستیار ویژه

دستیار ویژه

در بعضی از جلسات تجاری تنها شرکت نکنید، حتما یکنفر را به عنوان امین، حامی، کمک کار و شاهد به همراه داشته باشید. این روش در عین جانشین‌پروری روزی بکارتان خواهد آمد.
روز حمل و نقل

روز حمل و نقل

26 آذرماه یادآور رانندگان حماسه‌سازی است که با فرمان مقتدای خود برگ زرینی بر کتاب قطور انقلاب افزودند. روز حمل و نقل را به این حماسه سازان تبریک عرض می‌کنم و حضورشان را در جاده‌های کشور مشت محکمی بر دهان تحریک‌کنندگان داعشی اغتشاشات اخیر که خواستار اعتصاب این عزیزان است، می‌دانم.
زیر بار سود وام

زیر بار سود وام

برای راه‌اندازی یک صنعت و یا ادامه حیات یک کسب و کار نیاز به تسهیلات است ولی کدام کسب وکار را می شناسیم که سود خالصه از آن تامین کننده سود وام بانک باشد؟
مباحثه یا مجادله

مباحثه یا مجادله

مباحثه(گفتگوهای دو طرفه) در تمامی حوزه های اجتماعی باعث رشد فرد و جامعه خواهد شد، پس فنون مباحثه را یاد بگیرید، اگر مباحثه را در جوانی یاد نگرفتید، مذاکرات دو طرفه شما در میان سالی و پیری بدلیل تمایل تان به اثبات اجباری حرفتان به طرف مقابل، به مجادله منتهی خواهد شد.
زائر اباعبدالله

زائر اباعبدالله

یکی از رفقا در موسم اربعین حسینی عازم کربلا بود. من خواستم چهارده قدم به نیابت از من به سمت حرم شریف امام حسین بردارد تا هر قدمش را تقدیم یکی از معصومین کنیم. چه همکاری بی‌نظیری داشت. خدا از همه ما بپذیرد.
شاید با تو باشم

شاید با تو باشم

جمله معروفی هست که می‌گوید: کارمندان شرکت خود را عوض نمی‌کنند، بلکه رئیس خود عوض می‌کنند. در کنار جدیت در کارها محبت و تا حد مقدورات کرامت را فراموش نکنید. بنده حلقه به گوش ار ننوازی برود _ لطف کن لطف که بیگانه شود حلقه به گوش
‌اثر پروانه‌ای

‌اثر پروانه‌ای

من دعا می‌کنم؛ شما هم دعا کنید. ان‌شاءالله اتفاقات خوبی برایمان رخ می‌دهد؛ می دانیم که یک واقعه را نباید تک بعدی نگاه کرد. نباید فکر کنیم ما بودیم و تدبیرمان، بلکه یک پیامد خوب، برایند عملکرد خیلی‌ها بالاخص دعای پدر و مادر و اطرافیان ماست.
راستان رستند

راستان رستند

در مذاکرات با ذی‌نفعان تجاری اغراق نکنید، با صداقت کسب و کارتان را ارائه دهید، مطمئن باشید طرف مقابل قدرت تشخیص سره از ناسره را دارد.
یوسف از راستی رسید به تخت _ راستی کن، که راست گردد بخت
نظرات شهودی

نظرات شهودی

بعضی از مدیران با تجربه می‌توانند نیروها را از قبل پیش‌بینی کنند و احتمال خطا بودن نظراتشان نسبت به صحت آن بسیار کمتر است، فقط در ابتدا نظراتشان مستند نیست.
اندکی شادی در میان دغدغه‌ها

اندکی شادی در میان دغدغه‌ها

یادش بخیر، دوست مهربانی داشتم که هر روز تولد همکارانم را یادآور می‌شد و این در دوران اشتغالم اقدامی جالب و البته عالی بود.
در وضعیت آچمز

در وضعیت آچمز

شما با مدیر و یا یکی از کارکنان سازمانتان که حاضر است برای یک دستمال، قیصریه را به آتش بزند، چه توصیه‌ای دارید؟
زیاده‌خواهی را انتهایی نیست

زیاده‌خواهی را انتهایی نیست

در مقابل زیاده خواهی طرف‌های تجاری اگر با گفتگو راه حلی پیدا نکردید، بایستید، عقب نشینی آنها را حریص‌تر می کند.
در جستجوی شرافت

در جستجوی شرافت

چقدر بی شرفند کارشناسانٍ سازمانهایی که اول تهمت میزنند، سپس ورود می کنند، آنگاه با زبان بی زبانی و یا علنی التماس ریال دارند.
مدیری برای تمام فصول

مدیری برای تمام فصول

مدیران بزرگ باید قوی و با خرد، بی غل و غش، محبوب و دلارم باشند.
راهکار دوم، ارجاع قضایی

راهکار دوم، ارجاع قضایی

یکی از مشکلات کارآفرینان احقاق حق از دوایر دولتی مرتبط با کسب و کار است، اگر مطالباتشان با مذاکره حل نشود و مجبور باشند از طریق مراجع قضایی ورود کنند، آنگاه بنگاه را عملاً مثل قرون وسطی به صلیب می‌کشند.
مدعیانی که سبز شدند

مدعیانی که سبز شدند

نیروی پر انگیزه‌ای ورود می کند، کارهای معوق ده ساله را شخم می‌زند، نواقص را پیدا می‌کند، پیگیری می‌کند و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد . عجیب اینکه اکنون قصور کنندگان فریاد «ان‌شریک» سر می‌دهند و انتظاراتی دارند.
ضربه‌های حسادت و ناجوانمردی

ضربه‌های حسادت و ناجوانمردی

وقتی شخصی توان رسیدن به درجات و کمالات فرهیخته‌ای را ندارد آنگاه خصلت حسادت و بدگویی متولد می‌شود . در صنعت نیز وقتی مجموعه‌ای بحران‌ها را پشت سر می‌گذارد و شروع به رشد و ارتقاء می‌کند به جای یافتن دلایل موفقیت آن کسب و کار، حس حسادت متولد می‌شود و آنگاه ضربات ناشی از ناجوانمردی ها آغاز می‌گردد.
همنشین نیک

همنشین نیک

خالی شدن انرژی مدیران بدلیل مشکلات متعددِ پیرامونی امری طبیعی است، در چنین مواقعی علاوه بر توسل به معنویات، گفتگو با دوستانی که پریود روحی شما به آنها نزدیک است بسیار موثر می‌باشد.
به هر حال تجدید انگیزه

به هر حال تجدید انگیزه

در ورای اقدامات کوچک و بزرگی که انتظار توقعی در آن نیست باز نیاز به انگیزه است. بنابر این برای خودتان انگیزه بیافرینید و بعد از هر گام به خودتان جایزه بدهید.
مردم، به دولتمردان خود شبیه ترند تا به پدرانشان

مردم، به دولتمردان خود شبیه ترند تا به پدرانشان

همانطور که لازمه تربیت فرزند تربیت والدین است، لازمه خلق دلبستگی کارکنان به سازمان، درستکاری و راستگویی مدیران است هر وقت این اتفاق افتاد کارگران و کارکنان دلسوزتر، متعهد‌تر و مسئولیت پذیرتر از مدیران خواهند شد. الناس بامرائهم اشبه منهم بابائهم. امام علی(ع)
وقتی هدف مشترک باشد

وقتی هدف مشترک باشد

شاید نتوانید کارکنانی را که از لحاظ سیاسی و اعتقادی همسو نیستند کنار هم قرار دهید اما می‌توانید با تعیین هدفی مشترک که منافع شرکت در آن لحاظ شده‌است محیطی را فراهم کنید که شانه به شانه هم حرکت کنند.